Troopilisest puidust kaasaegsete uste tootmine Indoneesias

Sawmilling at a Wooden Door Production Business in Indonesia

 

Indoneesias asuv Kesk-Jaava provints on puidutöötlemistööstuse keskus, mille tooted on tuntud ka väljaspool oma riigi piire. 

Asume Semarangi linnas ettevõttes PT Bogowonto Primalaras, mis loodi 2000. aastal puitdetailide tootmiseks. Järk-järgult seadmetesse ja uuenduslikesse ideedesse investeerides ettevõte kasvas ning muutus suureks, eksklusiivse disainiga puituste tootjaks. Tooteid tarnitakse Euroopasse, USA-sse, Austraaliasse ja muidugi müüakse ka kohalikul turul. Täna on ettevõte Bogowonto Primalaras spetsialiseerunud täispuidust välis- ja siseustele, komposiit- ja tulekindlate uste tootmisele. Igakuiselt toodetakse 25 000 ühikut.

„Puidutöötlemisel läbib puit meie juures kogu tsükli,“ räägib konstrueerimisbüroo juht hr Kawabe Dwi Hatmojo. „Alustame palkide ettevalmistamisest, materjali sorteerimisest ja saagimisest ning seejärel kuivatame saematerjali ja valmistame sellest komponendid. Siis järgneb kokkupanek, lõppviimistlus, pakendamine ja kohaletoimetamine.“ 

 

 

Oma peaaegu 23-aastase ajalooga on ettevõttel Bogowonto Primalaras kogunenud suur kogemus troopilise puidu töötlemisel. Ettevõte alustas 2001. aastal bangkirai puiduga ning õppis seejärel järk-järgult töötlema kohalikku puitu, nagu merantit, kempast, merbaud, valget tamme, mändi, tekapuud, pähklit ja leppa. Tegu on kvaliteetse troopilise puiduga, mida hinnatakse kogu maailmas selle ebatavaliste omaduste tõttu: sellel on kaunis tekstuur, kuid puuduvad tühimikud ja suletised. See on oluline massiivsete uste konstrueerimisel. Samuti on see puit väga tugev, vastupidav mädanemise ja putukate suhtes ning mõned liigid (nt tekapuu) ei põle ja neid kasutatakse tulekindlate uste tootmiseks. 

„Kogu meie töödeldav puit tuleb lubatud legaalsetest allikatest – säästliku ja jätkusuutliku kasutusega metsadest,“ räägib hr Kawabe.

Kui jutt on troopilistest liikidest, tekib saagimisel vajadus selliste seadmete järele, mis suudavad ühelt poolt tagada vajaliku tootlikkuse ja teisalt toodangu suure mahu, et väärtuslikust puidust läheks võimalikult vähe saepuruks.

 

 

„Saime ettevõttest Wood-Mizer esimest korda teada internetist,“ räägib hr Kawabe. „Seejärel leidsime rohkem teavet YouTube’ist. Siis uurisime, millised on kogemused meie partneritel, kes on juba kasutanud Wood-Mizeri seadmeid.“ 

„Nägime, et ettevõttel Wood-Mizer on hea ajalugu. Samuti tundsin, et võrreldes konkurentidega on Wood-Mizeri seadmete kvaliteet parem ja valik laiem,“ selgitas hr Kawabe. 

„Kogutud teabe põhjal otsustasime, et meie tootmise jaoks sobivad kõige paremini lintsaepingid Wood-Mizer LT40 ja SVS.“

 

 

Hiljuti oma 40. aastapäeva tähistanud ettevõte Wood-Mizer on lintsae tehnoloogiate liider maailmas. Ettevõtte tootmiskeskused USA-s ja Euroopas on väljastanud juba üle 100 000 ühiku seadmeid, mis töötavad täna kuuel mandril. Suur osa neist on just mudel LT40. Mis teeb selle nii eriliseks?

Kitsa saetee tehnoloogia!“ vastavad üksmeelselt ettevõtte Wood-Mizer esindajad Indoneesias hr Richard Soegitano ja hr Kenny Rachardo.

„Wood-Mizeri pinkidel kasutatakse puidu saagimisel kitsaid lintsaage, mis teevad puidu sisse kõigest 2 mm paksuse lõike. See tähendab, et võrreldes teiste lõikeseadmetega saate igast palgist rohkem valmistooteid ja vähem saepuru,“ selgitab Richard Soegitano.

„Kui igast palgist saab ühe laua rohkem, siis troopilise puidu kõrge maksumuse juures on see ettevõttele Bogowonto Primalaras oluline kokkuhoid,“ lisab Kenny Rachardo.

 

 

„Nende valik oli kaugjuhtimispuldiga horisontaalne lintsaepink LT40 Remote, st pingi operaator asub ühes kohas ja juhib üksi puldist kõiki pingi funktsioone. See aitas suurendada saagimise tootlikkust ja samal ajal muutusid operaatori töötingimused mugavamaks – ta väsib vähem ja see mõjutab positiivselt tootlikkust,“ märgib Kenny Rachardo.

„Kasutame palkide saagimiseks pinki LT40 ja laudade lõikamiseks lintsaagi SVS,“ selgitab hr Kawabe. „Wood-Mizeri seadmetega saame suurepäraseid tulemusi nii kvaliteedi kui ka tootlikkuse osas.“ 

 

 

Mõne tunni töö jaoks mõeldud palgid asetatakse saeraami LT40 kõrval olevale rambile ja tööpingi hüdrauliliste käppade abil pannakse palgid ükshaaval sängile. Seejärel joondab operaator palgi, kasutades tööpingi hüdraulilise süsteemi juhtlüliteid ja hüdraulilisi käppasid, ning surub palki keskpressiga. Laua soovitud paksus programmeeritakse juhtpuldil Setworksi elektroonilise joonlaua abil. Seejärel lülitab operaator sisse mootori ja saepea alustab liikumist operaatori suunas. Seejuures lõigatakse palgist üks laud. Kui saepea tagasi läheb, haarab see laua kaasa ja viib selle saagimise tsoonist välja. Seejärel korratakse toimingut, kuni palk on täielikult lõigatud. Viimase laua paksus võib olla 2,5 cm – lintsaag saab liikuda sellisel kõrgusel sängist.

Tööpingilt LT40 liiguvad servamata lauad vertikaalsele lintsaeraamile SVS, mis on materjali etteandeks ja sorteerimiseks varustatud rullkonveieritega. Üks töötaja sisestab tööpinki servamata laua, teine võtab valmis ja servatud laua ning asetab selle virna. Kokku töötab saetööstuses viis inimest.

 

 

„Oluline on ka see, et ohutustehnika seisukohast aitab Wood-Mizeri tööpinkide kasutamine hoida meie töötajate tervist ja tagada nende ohutuse,“ rõhutab hr Kawabe. „Üldiselt toodab Wood-Mizer kaasaegseid seadmeid ja need on oluliselt ohutumad võrreldes traditsiooniliste saeraamidega. Mis puudutab ostujärgset hooldust, siis sellega ei ole üldse mingeid probleeme. Ettevõtte Wood-Mizer esindus teeb meiega aktiivselt koostööd.“

Kuna mõlemad Wood-Mizeri tööpingid kasutavad kitsaid lintsaage, on Bogowonto saetsehhis loodud saagide ettevalmistusala, kus töötavad Wood-Mizeri teritus- ja räsamispingid. Ettevõte Wood-Mizer toodab lisaks tööpinkidele ka saage ning ülitugeva troopilise puidu saagimiseks pakub ettevõte erilise hambaprofiiliga 4/34 saage. Samuti profiiliga 7/34, 7/39 ja 7/47 saage, mis on mõeldud tiheda puidu saagimiseks võimsate mootoritega tööpinkidel. Üldreegel tugeva puiduga töötamisel on see, et hammaste räsad „vasak - parem - sirge“ tehakse väiksena: parem ja vasak hammas on mõeldud puidukiudude lõikamiseks ja sirge hammas eemaldab saeteelt saepuru.

 

 

„Praegu on meie saetsehhi võimsus umbes 20 kuupmeetrit ööpäevas ja see on vajalik maht, et tagada ühes kuus 25 000 ukse tootmine.“

„Ettevõtte PT Bogowonto Primalaras üks erisus on see, et me seame alati esikohale toodete kvaliteedi,“ räägib hr Kawabe. „Meie ettevõte on sertifitseeritud standardi ISO 9001-2015 järgi ja saab tooraine SLVK ja FSC© sertifitseeritud allikatest. Püüame hoida kvaliteedis kõrgeid standardeid.“

 

 

„Tulevikus plaanib ettevõte PT Bogowonto Primalaras tootmisprotsessis veelgi rohkem uuendusi. Meil on kavas operatsioonid automatiseerida ja suurendada oma tõhusust.“

Olles elanike arvult neljas riik maailmas ja omades territooriumi, millest 60% on kaetud väärtuslike puiduliikidega, on Indoneesia viimastel aastakümnetel saavutanud edu nii vaesuse kaotamises kui ka pikaajalise ja jätkusuutliku metsa kasutamise arendamises. Ettevõttega Bogowonto Primalaras sarnased puidutöötlemise ettevõtted kasutavad uuenduslikke praktikaid ja tõhusaid seadmeid, panustades Indoneesia rohelise rikkuse säilitamisse, mis tegelikult on kogu planeedi rikkus.

***

Liituge meie uudiskirjaga
Teile saadetakse e-posti teel eksklusiivseid eripakkumisi, teavet uute toodete kohta ja kutseid eriüritustele!