Puidusaagimine Šotimaal Balmorali mõisas Wood-Mizeri tööpingiga LT40
By Wood-Mizer, Europe
Riigid
Sellest ajast alates, kui prints Albert soetas 1852. aastal Inglismaa kuningannale Victoriale Balmorali lossi, on lossist saanud kuningliku pere residents Šotimaal. Traditsioon on selline, et iga järgnev omanik tegeleb isiklikult mõisa juhtimise ja parandamisega. Mõisat haldav ettevõte Balmoral Estate soetas hiljuti mobiilse saeraami Wood-Mizer LT40 WIDE, et tõhusamalt hooldada lossi ümbritsevaid metsi ja rohealasid.
Balmorali loss on Šotimaal Aberdeenshire'i piirkonnas asuv suur mõis, mis on Briti kuningliku perekonna residents. Lossi ajalugu ulatub 14. sajandisse. Täna hõlmab see 20 000 hektari suurust maa-ala, kus asuvad sood, metsad ja põllumaad ning elavad tedred, hirved, suured Šoti mägiveised, lambad ja ponid. Lossile on avalik juurdepääs kalastamiseks ja jalgsimatkadeks. Aiad on avatud külastamiseks aprillist kuni juuli lõpuni ja pärast seda tulevad lossi oma iga-aastasele külastusele kuningliku perekonna liikmed.






Mõisal on 3000 hektarit metsi ja aastas annab mets 6000 – 10 000 tonni puitu. Kuninganna Victoria ajast kasutatakse puitu laialdaselt nii lossis kui ka mõisas. Suurem osa müüakse kohalikele saeveskitele ja ülejäänud puit töödeldakse mõisas ehitamiseks ja remondiks vajalikuks saematerjaliks. Madala kvaliteediga puit tehakse küttepuudeks ja sellest saab kütus biomassil töötavate katelde jaoks.
Mõisas töötab alaliselt 50 töötajat ja hooajatöödel aitavad veel 100 inimest. Metsabrigaadil ülesanne on istutada noori puid, hooldada kasvavaid istandikke ja tagada küttepuude stabiilne varu.
„Töötan siin juba üle 30 aasta ja vastutan metsandusosakonna juhtimise eest,“ räägib Joe Maclugash, Balmoral Estate'i metsamajanduse brigadir. „Minu kohustuste hulka kuulub metsaraie korraldamine, pärast torme ala puhastamine, aedade ehitamine, vanade ehitiste lammutamine või teede remont.“




„Käin oma isa jälgedes ja minust sai metsamees,“ räägib ta. „Mulle meeldib töötada metsas, see rahustab. Kui mul on raske päev, siis lähen metsa, otsin kauni vaatega koha ja tunnen end kohe paremini. Kontoris see nii ei toimi.“
Joe alustas oma karjääri 1981. aastal mootorsae operaatorina ja liikus Šotimaa lääneosas järk-järgult ametiredelil kõrgemale, kuni temast sai metsamajandamise spetsialist. Pärast kolimist idaossa, leidis ta tööd ühes mõisas ja seejärel asus ligi 30 aastat tagasi tööle Balmorali mõisas. „Olen siin töötanud mootorsaega ja vintsiga, juhtinud traktorit, teinud metsas juurdevedu ja saaginud puitu.
Juba 1927. aastal ehitati Balmorali mõisa juurde saeveski koos veeturbiiniga. 2005. aastal tehti turbiinile remont, et toota elektrit riiklikule elektrivõrgule. Enne Wood-Mizeri tööpingi ostmist töötas mõisas tohutu suur vahetatavate hammastega ketassaag. „Selle niinimetatud „jänki-saega“ ei pidanud puidutüüpi vahetades tera tööpingist välja võtma,“ selgitab Joe. „Saag ei olnud päris turvaline, sest puit tuli käsitsi ette sööta. Materjali söötmine nõudis palju pingutusi ja tuli olla väga ettevaatlik, sest saag võis puidu tagasi visata.“




„Tema Majesteet kuningas Charles III tunneb suurt huvi mõisa juhtimise vastu, eriti rohealade vastu – metsade, aedade ja heinamaade. Kasutame oma puitu erinevate projektide jaoks ega osta saematerjali mujalt. Peamiselt töötame okaspuudega nagu mänd, Douglase nulg, hõbenulg ja Sitka kuusk,“ selgitab Joe. „Balmorali mõisas on peamiselt okaspuude segamets, kuhu on lisatud lehtpuid. Osa neist (ärilisel eesmärgil istutatud metsamassiivid ja muud) on kasulikud metsad, kuid osa kuuluvad West Endi looduskaitsealale, mis loodi kuninganna Victoria initsiatiivil.“ Metsamassiividesse on istutatud uued puud – iga maharaiutud puu kohta istutatakse ligi viis uut puud.
Joe ja tema kolleegid kuulsid Wood-Mizeri tööpinkidest mitu aastat tagasi, kui nende vana saemasin lõpetas töötamise ja neil tuli mõned tööd tellida töövõtjalt, kes tuli kohale mobiilse tööpingiga. „Meile meeldis mõte omada mobiilset saeraami, kuigi kulus aega, enne kui Tema Majesteet kuningas nõustus ja kiitis heaks meie soovituse osta mõisale Wood-Mizeri tööpink,“ räägib Joe. „Soetasime mobiilse saeraami Wood-Mizer LT40 WIDE 2022. aastal APF näitusel Wood-Mizeri Šotimaa esindaja Keith Threadgalli abiga. Keith nõustab meid hea meelega, kui meil tekkivad küsimused tööpingi kasutamise kohta. Mulle meeldib saeraamiga töötada, kuigi ma veel õpin ja seetõttu helistan aeg-ajalt Keithile, et esitada rumalaid küsimusi,“ naerab Joe.






„Tegime palju tööd, et veenda kuningat ostma saeraam LT40 WIDE, kuna see on hästi konstrueeritud ja seda on lihtne kasutada. Wood-Mizeri Ühendkuningriigi esindajad toetavad meid väga ja Wood-Mizeri ametlikud veebiressursid on täis kasulikku materjali. Oleme mõisas tööpinki juba kasutanud mitme projekti jaoks: just remontisime ära silla ja saagisime puitu jahimaja jaoks, mis valmistub tedrejahi hooajaks. Varsti teeme lossi kõrval olevale söögisaalile uue juurdeehituse,“ loetleb Joe.
Koos saeraamiga LT40 WIDE kasutab Joe ka Wood-Mizeri saagide teritus- ja räsamisseadmeid. Joe tahaks veel juurde saada servamispinki EG300, et kiiresti ja tõhusalt servata laudu vajalikku suurusesse.




Wood-Mizer LT40 on legendaarne saeraam, mis tegi saetööstuses revolutsiooni, luues uue, lihtsa ja kõigile kättesaadava võimaluse puidust laudade valmistamiseks. Alates loomisest on ettevõte Wood-Mizer tootnud rohkem kui 40 aastaga rohkem kui 100 000 tööpinki, mis on peaaegu kõikides maailma nurkades tõestanud oma universaalsust, tootlikkust ja usaldusväärsust. Täna saab Joe koos oma meeskonnaga vabalt tööpinki mööda mõisa territooriumit liigutada ja saagida erinevate projektide jaoks puidust laudu, prusse ja palke. LT40 on täpne ja usaldusväärne saeraam, mis teenib omanikke pikki aastaid.
***