Saetööd Prantsuse Alpides Wood-Mizer LT70 mobiilse saeraamiga
By Marcin Kozłowski, PR Specialist
Riigid

Milline saeraam on mägipiirkondades töötamiseks parim? Saetööstus Alpides nõuab metsameestelt tugevat iseloomu ja sihikindlust. Mägiteedel saeraami transportimine on raske ülesanne ka kogenud saemeestele. Lisaks puidu töötlemise oskustele ja praktilistele teadmistele on töö tegemiseks vaja ka head saevarustust.
Trièves’i mägipiirkonnast pärit Xavier Poulat räägib, et parim saeraam, mis tal kunagi on olnud, on mobiilne pink Wood-Mizer LT70, millel on hüdraulika ja juhtmevaba juhtplokk. Xavier teab seda enda kogemusest, sest tema LT70 saeraam on Wood-Mizeri viies pink, mida ta oma saemehe karjääri jooksul on kasutanud.




Prantsuse Alpides Trièves’i mägedes asuvas väikeses külas nimega Monestier-de-Clermont on suur nõudlus lepinguliste saeveskiteenuste järele. Siinsed inimesed vajavad kvaliteetset puitu majade ehitamiseks, talude hooldamiseks või originaalse mööbli valmistamiseks. Nad eelistavad puitu, mis pärineb kohalikest allikatest ja jääb kohalikku majandusse. Külaelanikud usuvad kindlalt, et puud on looduse kingitus, mida ei tohiks raisku lasta.
„Nägin tihti, kuidas ilusaid lehtpuid võeti maha ja müüdi küttepuudeks. Tundsin end ebamugavalt ja mõistsin, et see puit väärib rohkem tähelepanu. Seda saab kasutada tisleri-, mööbli- või puusepatööde projektides. Niipea, kui oma ettevõtte jaoks õige saeraami leidsin, otsustasin, et minu missiooniks on päästa kohalikku puitu ja lasta inimestel sellest kasu saada. Täna püüan töötada vaid kohaliku materjaliga ja töödelda seda kohalike klientide jaoks,“ selgitab Xavier Poulat, saemees, kellel on üle 26-aastane Wood-Mizer LT70 masinaga töötamise kogemus.






Xavier on üles kasvanud talupidajate peres, kes olid tihedalt seotud maa ja metsaga. Tema isa unistas, et näeb poega farmis töötamas, kuid Xavier otsustas hakata puuraiduriks. „Enne ettevõtlusega alustamist töötasin 15 aastat metsanduses, õppides oma kahelt raietöölisest vennalt. 1994. aastal nägin metsanäitusel esimest korda mobiilset saeraami ja olin sellest mõttest täiesti vaimustuses. Võtsin kohe ühendust Wood-Mizeri esindajaga ja samal päeval vormistasin masina tellimuse,“ meenutab Xavier.
Saeveskiäri alustamine oli Xavier’ jaoks täis innukust ja kirge ning klientide leidmisega polnud tal probleeme. Saeraami juhtimise õppimine oli suhteliselt lihtne, kuigi ta pidi ka tööriista hooldama – lintsaed tööks ette valmistama. „Varem oli lintsaagide teritamine ja räsamine keeruline. Täna on see palju lihtsam, sest hooldan oma saagi Wood-Mizeri teritus- ja räsamisseadmete abil ise. Saemeestel on lihtne õppida Wood-Mizeri pinki kasutama isegi siis, kui neil on mehaanika valdkonnas vähe teadmisi,“ räägib Xavier.




Xavier tunnistab, et tema viies Wood-Mizeri saeraam, mobiilne pink LT70, on ülekaalukalt parim. Aastate jooksul on kõik tema Wood-Mizeri masinad olnud hea hinna ja kvaliteedi suhtega ning alati vastupidavad ja töökindlad. „Olen Wood-Mizeri pinkide arengut jälginud alates ettevõtte sisenemisest Prantsusmaa turule. Püüan oma saeraame iga 4-5 aasta tagant moderniseerida, kuna nende konstruktsioonis ilmnevad uued täiustused. Alustasin LT40 bensiinimootoriga saeraamist, siis läksin üle LT40 diiselsaeraamile, ja viimaseid aastaid olen kasutanud ainult LT70 saeraami. See on minu kolmas LT70 saeraam järjest,“ ütleb Xavier.
Mobiilne lintsaepink LT70 on suurepärane valik saemeestele, kes töötavad suurte puidumahtudega ja peavad tähtsaks lõikamise kiirust. Xavier’ saeraam on mobiilne masin, mis võimaldab tal reisida mööda piirkonda ja teenida raha tellimuse alusel palke lõigates. Ta ei kujuta ettegi töötamist ilma saeraami hüdrauliliste funktsioonideta, sealhulgas vertikaalsete külgmiste tõkete, kahevardalise keskmise palgiklambri ja ketipöördeta. Lintsae eluea pikendamiseks kasutab ta lisaks koorijat. Kõige enam hindab Xavier juhtmevaba Wi-Fi juhtpaneeli selle mugavuse ja võimaluse eest masinaga töötada olenemata ilmastikutingimustest. „Võrreldes minu eelmise LT40 saeraamiga, on LT70 kiirem ja tagab kõrgema saagimistootlikkuse. Nüüd saan sängi hüdrauliliste funktsioonide abil suuri või kõveraid palke kiiresti pöörata. Lisaks on mul juhtmevaba operaatori konsooli külge ühendatud kõik juhtnupud, millega saan palgile igast suunast läheneda. Kõik need LT70 funktsioonid on minu töö kvaliteedi parandanud,“ märgib Xavier.






Xavier töötab kohalike, 100 km raadiuses elavate klientidega, pakkudes neile kohapeal toodetud saematerjali. Ta on tuntud oma paindlikkuse poolest, kuna suudab oma LT70 mobiilse saeraami pukseerida peaaegu igasse kliendi määratud asukohta ja teoks teha kõikvõimalikke saagimisülesandeid. „Inimesed hindavad seda, et saan masinaga nende objektile tulla ja kogu töö ära teha. Saan neid varustada laudade, prusside ja katusetaladega. Oma karjääri jooksul olen saaginud igasugust puitu, sh okas- ja lehtpuitu, paplit, kastanit jne. Tööpuuduse üle pole ma kordagi kurtnud – töötlen aastas umbes 1000 tihumeetrit puitu,“ jagab ta.
„Tihti töötan koos nendega, kes ise oma maja ehitavad ja teavad, kuidas tööd korraldada nii, et see oleks efektiivne. Sellised inimesed laovad traktoritega palke juba enne minu saabumist, aitavad värskelt saetud lauad masinast eemaldada ja virna laduda. Minu kliendid tellivad sageli hooneehituses kasutatavaid 6,5 m puittalasid, kuid varem olen neile teinud suuremaidki talasid. Oma esimese LT70 8,5-meetrise sängiga saeraamiga sõitsin erinevatesse suusakuurortidesse teostama lepingulisi saagimistöid ja seisin silmitsi väljakutsega pukseerida peaaegu 3-tonnist madala kliirensiga masinat mööda käänulisi mägiradu. Praegu töötan 6,5 m masinaga, mis on hea kompromiss lõikepikkuse ja teisaldatavuse vahel.“




***