Tamme saagimine väikesel Wood-Mizer LX50 saeraamil Hollandis
By Betty Morsinkhof, Netherlands
Riigid

Hollandist Lutteni külast pärit Bob Otten juhib oma saeveskit Houtzagerij Otten. Selle oma töösse kirglikult suhtuva käsitöölise jaoks on maailma parimaks puiduks just tammepuit. Bob veedab oma päevad värskes õhus töötades. „On inimesi, keda lihtsalt ei ole võimalik nelja seina vahel hoida... Just selline inimene ma olen,“ naerab Bob.
Tamm sobib suurepäraselt maakuuride ja traditsiooniliste katuseraamide ehitamiseks. Bob Otten vastutab kogu protsessi eest, alates puude lõikamisest ja puidu saagimisest kuni saematerjali tootmise ja ehituseni. Otteni talu poole tulles hakkab esimese asjana silma toekas tammepuust laut, kus elavad hirved ja vabapidamisel kanad. „Tamm on maailma kõige ilusam puit,“ ütleb Bob. „Selline soe, luksuslik tekstuur ja hämmastav vastupidavus. Tamm tähistab teatavat eksklusiivsust. Ja selle eest tuleb maksta. Kuid on kliente, kes hindavad tamme ja valivad teadlikult just selle puiduliigi.“


Teekond erialani
Bob Otten õppis aednikuks. Tema isal oli oma metsaraieettevõte ja ta märkas poja annet tammega töötamisel. „Isa soovitas mul ettevõttega liituda. Me pidime koos töötama vähemalt aasta, isegi kui ühele meist see ei meeldinud. See oli tema tingimus,“ ütleb Bob. „Minu jaoks tähendas see kolm päeva nädalas metsas töötamist forvarderijuhina. Ja kaks päeva saagimist ja ehitamist koos isaga.“ Kui isa tõi partii tamme ümarpuitu, sai kiiresti selgeks, et Bob on sündinud selle materjaliga töötama. „Kui avastate kire puidu vastu, ei saa te sellest kunagi lahti. Loomulikult teadis mu isa seda algusest peale.“


Pärast isa surma lakkas ka raieäri. Bob asus tööle metsatööstuses autojuhina. Töö oli hea, kuid süda nõudis midagi muud: saagimist ja ehitamist – seda, mida Bob armastas kõige rohkem. „Üle aasta töötasin muruniidukiga, niitsin teeääri. Nägin mööda sõitmas ümarpuidu veokeid. Igatsus süvenes.“ Kui Bobil ja tema naisel tekkis võimalus osta Lutteni lähedal maja, muutus tema unistus reaalsemaks. Koheselt tekkis tal soov ümber ehitada kinnistul seisev puukuur. Muidugi ostis ta tammepalke, et endale uus kuur ehitada, ja sellest saigi alguse Houtzagerij Otten (hollandi keeles Otteni saeveski).


Hakka saemeheks
Bobi abikaasa Gerwin töötab samuti ettevõttes Houtzagerij Otten. Ta aitab abikaasat haldusasjades, koostab reklaambrošüüre ja toimetab aktiivselt sotsiaalmeedias. See võimaldab Bobil keskenduda täielikult oma suurele kirele: puidu saagimisele ja ehitusele. Bob teostab kogu protsessi ise: raie, saagimine ja ehitamine. Selleks oli vaja professionaalseid saagimisseadmeid.


Pärast pikka mõtisklemist otsustas ta osta Wood-Mizeri pingi. „Hollandi turul on mitut marki lintsaepinke. Wood-Mizer võib olla teistest veidi kallim, kuid selle kvaliteet on tublisti üle keskmise,” märgib Bob. „Gerlo Broekers on Wood-Mizeri edasimüüja Hollandis, tunnen teda juba aastaid. Ta on meie juures oma Wood-Mizeri mobiilse saeraamiga käinud. Mulle meeldis selle masina kõrval olla, see oli imeline! Temalt õppisin ma saagimise kunsti. Ja loomulikult veendusin ma tema saeraami kvaliteedis,“ selgitab Bob. „Gerlo on praktiline mees ja teab, millest ta räägib. Olin kindel, et koos suudame ajada ausat äri. See osutus tõeks. Kui midagi on valesti, võin talle igal ajal helistada. See on suureks abiks.“


Gerlo Breukers soovitas Houtzagerij Otteni jaoks osta Wood-Mizer LX50 statsionaarse saeraami. „Meie töös on see masin end sada protsenti tõestanud,“ kinnitab Bob. „Mulle ei sobi olla mobiilne saemees ja kliendi juures kohapeal puitu lõigata. Tahan saagida ümarpuitu projektide jaoks, mida viin ise ellu,“ selgitab ta. „LX50 on Wood-Mizeri statsionaarsete masinate sarja väikseim mudel. Sellel saeraamil ei ole hüdraulilisi funktsioone. Tõsi küll, kui hüdraulika olemas oleks, töötaks asi kiiremini. Aga mul on olemas väike laadur, millega palke tõsta ja keerata. Tuleb väga hästi välja. LX50 sobib sellise suurusega palkide jaoks, mida me siin lõikame. Masin lõikab suure täpsusega ja säilitab mõõtmete tolerantsid kogu saematerjali pikkuses. See on meie ehitatavate konstruktsioonide jaoks väga oluline. Hetkel piisab meile LX50-st,“ selgitab Bob. „Kui tellimuste arv tulevikus kasvab, peab ka tootmine suurenema. Siis mõtleme suurema ja võimsama saepingi peale.


Wood-Mizer uuendas hiljuti oma LX50 saepinkide seeriat, mille tulemuseks on kaks uut mudelit LX50START ja LX50SUPER, mis on väikese eelarvega saeveskite turul soodsaimad. Nendega on võimalik saagida kuni 66 cm läbimõõduga palke. Neid masinaid saab nüüd veebist osta; need tarnitakse ühel alusel.


Oma ameti juurde naastes
Bob õppis selle ameti selgeks isalt töö käigus, ja talle see meeldib. Oma osavate kätega valmistab ta laudu, piirdeaedu, kuure, varikatuseid ja lehtlaid – see on traditsiooniline tappühendustega töö. „Minu jaoks on see puidust ehitamise viis,“ ütleb ta. Bob kasutab samu tehnikaid traditsiooniliste katusefermide puhul, näiteks ajalooliste talumajade restaureerimiseks. Kuid nüüd kasutatakse tamme üha enam ilusates ja kvaliteetsetes uutes majades.


„Kogu võlu seisneb selles, et me ehitame kuuri siia kinnistule nullist. Kuna teostame kogu protsessi ise, võimaldab see kvaliteeti paremini kontrollida. Teeme koostööd ehitusfirmade ja eraisikutega,“ räägib ta. „Meie juurde tullakse sageli konkreetse sooviga. Koos arutame nende soove, teeme omamoodi ajurünnakut. Koostööd tehes saame välja töötada hea plaani, ja siis see kohapeal teoks teha,“ jätkab ta. „Ühe või maksimum kahe päevaga saab kõik valmis. Vaatan alati uhkusega oma töö tulemusi. Tema arvates on meeldiv ka see, kui inimesed annavad oma aia vanadele puudele teise elu, luues puidust midagi eksklusiivset, näiteks käsitöölaua. „Suurepärane kontseptsioon. See on töö, mida ma armastan. Ma ihkan pidevalt seda väljakutset. See töö pakub mulle suurt rõõmu.“
Foto: Boyd Winters
***