Šotimaa metsaomanikud usaldavad kaasaegset puidusaagimise tehnoloogiat Wood-Mizer WB2000
By Wood-Mizer, Europe
Riigid
„Šotimaa on imeilus! Maastik, lossid ja ettearvamatu ilm. Kui minna Edinburghist põhja poole, siis sattuvad seiklejad Perthi, kus tekib tunne, et see on vist tsivilisatsiooni viimane tugipunkt, kuid mägede taga asub Inverness. Tänu oma mikrokliimale ja viljakale maale on see Põhja-Šotimaa hämmastavalt soe paik metsa jaoks ideaalne,“ räägib Ronald Munro Ferguson, ettevõtte Novar Sawmill omanik. „Ärilisel eesmärgil kasvatatud puitu, nagu kuuske, lehist ja nulgu, kasutatakse majade ja kotedžite ehitamisel. Inimesed on üha teadlikumad kohalikust puidust tehtud ehitiste eelistest“.
Ronald Munro Ferguson sündis peres, kus metsanduse ja puidu saagimisega on tegeletud mitu põlvkonda. Ronald kasvas üles Novari mõisas, mis asub kõigest 20 miili kaugusel Invernessist, kus on rikkalikult tihedat metsa ja karjamaid. Juba lapsena õppis ta tundma Šotimaa looduse väärtust ja ilu. „Hakkasin puidusaagimisega tegelema kõigest 12 aastat tagasi ja mulle meeldib puiduga töötamine väga mitmel põhjusel: selle lõhn, tunne käega katsudes ja palju kasutusvõimalusi“.






„Näiteks meeldib paljudele peatuda Skandinaavia stiilis väikestes puitmajades või Alpides ehitatud majades,“ räägib Ronald. „Osalesin ükskord Rootsis palkmajade ehitamise kursusel, kus mulle õpetati kõike käsitsi tegema. Ettevõttes Novar Sawmill kasutame aga puidusaagimise ja -töötlemise kõige uuemat tehnoloogiat Wood-Mizerilt ning toodame erinevaid puidust tooteid: aedu, aiamööblit, väikeseid varikatuseid ja aiamaju.“
Ettevõte asub suhteliselt väikesel kolme hektari suurusel maa-alal, kuid metsad laiuvad peaaegu 4000 hektaril. „Praegu saeme veidi ümarpuitu. Suurema osa müüme teistele puidutöötlemise ettevõtetele, kuid Wood-Mizeri liiniga plaanime töödelda oluliselt rohkem puitu,“ räägib Ronald. „Umbes kolmandikku meie metsadest majandatakse kui „tihket rohekatet“, millele teeme aeg-ajalt harvendusraiet, kuid jätame metsa looduslikult uuenema. Ülejäänud kahel kolmandikul kasvatatakse samal ajal puitu ärilistel eesmärkidel. Sinna on istutatud Sitka kuused, Euroopa kuused, harilikud ebatsuugad ja lehised. Maha raiutud puude asemele istutame uued puud viie aasta jooksul.“
Varem müüs Novar Sawmill aastas 300 varikatust, mis saadi teiselt tarnijalt. Ronald investeeris aga kaasaegsetesse seadmetesse, et saaks ise toota moodsama disainiga moodul-varikatuseid ja aiamaju.






Saekaatris töötab seitse inimest, kes kasutavad kõige kaasaegsemaid masinaid ja instrumente, sh tööstuslikku lintsaepinki WB2000 koos palkide pealelaadimise rambiga, sorteerimislauaga ja servamispingiga EG300. Ettevõte kasutab ka tööstuslikku höövel- ja freespinki, mida peagi võib täiendada teine ja kompaktsem seade Wood-Mizerilt. „Alguses kasutasime kaugjuhtimisega tööpinki LT70 WIDE Remote, kuid nüüd otsustasime selle müüa teisele ettevõttele Walesis ja moderniseerida meie enda saekaatrit tööpingiga WB2000, millelt ootame suuremat tootlikkust, rohkem lõikevõimalusi ja suuremat täpsust,“ räägib Ronald. „Meil on palju 120-aastaseid Sitka kuuski ja meie kliendid paluvad tihti valmistada 6–7-meetriseid palke. Saepingiga WB2000 on see ülesanne väga lihtne.“
Saepingiga WB2000 töötamiseks on vaja kõigest kahte inimest: üks juhib operaatori kabiinist saeliini ja teine võtab liini lõpus asuval sorteerimislaual vastu materjali. „Meie operaatoril Martinil, kes varem töötas lintsaepingiga LT70, kulus vaid paar päeva, et tööpingiga WB2000 toime tulla. Ta ütleb, et tööpingiga WB2000 on väga vinge töötada! Palkide pealelaadimise ja pööramise jaoks kasutab ta hüdraulikat, mistõttu kulub vähem aega ja töö on pingevaba. Ta ei pea palkide kontrollimiseks püsti tõusma ja tööpingile lähemale minema, sest juhtkabiinist on väga hea ülevaade. Lisaks on tal lõikamise protsessi hoolikaks jälgimiseks mitu videokaamerat ja kolleeg, kes teda aitab ja võtab tööpingilt WB2000 vastu valmis materjali,“ selgitab Ronald.






Lisaks servamispingile EG300, millega ettevõte Novar Sawmill teeb erinevaid voodrilaudu, kasutatakse ka CNCga tööpinki ja tööstuslikku höövelpinki suurte prusside ja talade valmistamiseks. „Tulevikus tahame oma tsehhi laiendada ja lisada kompaktse höövel- ja freespingi, et teha valmistooteid, näiteks voodrilaudu, põrandalaudu ja laudkatteid proffidele. Wood-Mizeri neljapoolse höövel- ja freespingi MP360 kasutuselevõtt meie tootmisprotsessis vastab ideaalselt Wood-Mizeri deviisile „From Forest to Final Form“ ehk „Metsast valmistooteni“, mis meie puhul on eriti täpne,“ rõhutab Ronald. „Kasvatame oma metsades puitu, et varustada kliente valmistoodetega. Juhime iga palki kogu protsessi jooksul kuni valmistooteni.“
Ronald Munro Ferguson on Wood-Mizeriga pikalt koostööd teinud – alates sellest ajast, kui üks tuttav soovitas talle puidusaagimise seadmeid, mida ta oma ettevõttes kasutas. „Mäletan seda metsaraidurit Lõuna-Aafrikast. Ta otsis Šotimaal oma perekonna juuri ja oli vapustatud sellest, kui palju on minu perel metsa, kuid ei ole sobivat saekaatrit, et panna puit kasu tooma. Varsti võtsin ühendust Wood-Mizeri esindajaga Šotimaal ja ostsin esimese saeraami LT70,“ meenutab Ronald.




„Olen Wood-Mizeri toodetest ja teenustest vaimustuses. Ettevõtte esindaja on alati väga vastutulelik, pakkudes teenust siis, kui mul on seda vaja. Sealhulgas kolme veoautoga kohale toodud saeliini WB2000 kiiret paigaldamist. Selle aasta alguses kutsuti mind tutvuma Wood-Mizeri tehasega Poolas. See oli väga meeldiv reis. Mulle näidati tootmistsehhe ning ma olin tehase suurusest ja organisatsioonist vaimustuses. Samuti vaimustas mind maitsev söök ja ümbritsevate inimeste külalislahkus.“
***