Kuidas valmistatakse puitmööblit Saksamaal Alam-Saksimaal
By Friedrich Hallweg, Germany
Riigid
Paksud palgid on odavad, kuid neid on raske käsitseda ja vähesed tegelejad saavad neid töödelda. Need raskused aga ei peatanud noort Saksamaalt pärit puidutöölist Jan Nartenit, kes lõikab suure läbimõõduga palke ja valmistab ainulaadset puitmööblit.


Rothenburg an der Wümme linnaosas väikeses, hästi hooldatud Stemmeni külas asuva Jan Narteni puusepatöökoja sissepääsu juures on imposantne, kenasti laotud virn tugevaid tammelaudu. 37-aastane nägus noormees Jan Narten tervitab siin sõbraliku naeratusega oma kliente, kes saavad sellelt firmalt midagi enamat kui lihtsalt puittooteid.


Jan mõistis varakult, et vaid vähesed inimesed on huvitatud suurtest palkidest. Neid on liiga raske transportida ja nende edasine saagimine on liiga töömahukas. Selliste 140 cm läbimõõduga ja mitu tonni kaaluvate palkide töötlemise ideel on aga kaks peamist eelist: palke saab suhteliselt odavalt ja neist saab teha erakordse lisandväärtusega tooteid.
Kuid alustame otsast peale.


Pärast õpingute lõppu alustas 20-aastane Jan tööd alltöövõtjana erinevates ettevõtetes, peamiselt montaažitöödel. Ta õppis selle aja jooksul palju. Kuid aastate jooksul on mõte oma äri alustamisest viinud ta puidutöötlemise juurde selle kõige paremal kujul.
Üks koolivend, kes on nüüd metsavaht, ütles kord Janile: „Tead, kui ma hakkan endale maja ehitama, teed sina mulle lepapuidust köögimööbli.“ See oli tavaline vestlus kahe sõbra vahel õlleklaasi taga, kuid kuna see teema tuli pidevalt jutuks, otsustasid sõbrad ühel päeval: aeg on käes! Teeme köögi lepapuidust, mille me ise varume.
Kõigepealt tuli leida sobiv saeraam. Lahendus tuli YouTube’i videost Wood-Mizer LT20 lintsaepingi näol.
2015. aastal soetas Jan selle masina elektriversiooni ja hakkas kasvava entusiasmiga tootma saematerjali oma ettevõttes mööbli valmistamiseks. Usaldusväärne laadur liigutab raskeid palke. Värskelt saetud materjal kuivatatakse esmalt õhu käes ja seejärel virnastatakse neljale suurele madalale kaubaalusele, mis on lõppkuivatamiseks ühendatud biogaasiseadmega.


Narten valmistab oma ettevõttes mistahes eritellimusmööblit telerialusest kuni garderoobini elutuppa ja köögimööblini. Tema kliendid on projekteerimisse täielikult kaasatud. Iga üksikasi arutatakse läbi. Klient ei määra mitte ainult mudeli, vaid ka puidusordi, millest garderoobikapp, laud või voodi valmistatakse. Võite kasutada isegi oma aiast pärit puitu. Jan Narteni entusiasm on nakkav ja vastavalt sellele areneb ka suhe kliendi, tisleri ja toote vahel.


Kuni viimase ajani lõigati suuri ja vastupidavaid koorega kaetud naturaalsete servadega planke võimsatest tüvedest ning lihviti pärast 26-tunnist kuivatamist ja mitmepäevast tööd mootorsae ja parketilihvija abil täiuslikult siledaks. Kuid alates 2021. aastast tehakse seda tööd Jan Narteni uuel saeraamil. Tegemist on Wood-Mizeri LX250 mudeliga, mis suudab lõigata kuni 140 cm laiusega pakse laudu.


Teine masin, MB200 SlabMizer, lihvib ja silub suured, kuni 142 cm laiusega puitpinnad. Laadur asetab nüüd mitu tonni kaaluvad palgid LX250 sae madalale sängile, mille suure avaga saepea liigub kahel rööpmel. LX250 saeb jämedad palgid puhtaks lauaks ilma erilise füüsilise pingutuseta. Operaator kasutab juhtkangi ja potentsiomeetri juhtimiseks nelja sõrme. Seejärel lihvitakse pind ühe toiminguga SlabMizeri abil.


Lõppviimistlus võtab üldse väga vähe aega. Oma ettevõtte ruumides teab Jan Narten iga plangu päritolu. Kliendi soovil saab sellest puidust valmistatud mööblile vastavad koordinaadid laseriga graveerida. Kliendid saavad, nutitelefon käes, külastada kohta, kus nende voodi, laud või köök kunagi puu näol kasvas. Klientidele meeldib see lisateenus väga. Teiseks oluliseks tooraineks on puitmajade, iidsete puitsildade ja muude vanade hoonete lammutamisel tekkivad puidujäätmed.




Oma väärtust on tõestanud ka LT20 saeraam, mis teeb odavate kitsaste lintsaagidega õhukesi lõikeid ning toodab seetõttu rohkem laudu ja vähem saepuru. Väärtuslike puidujäätmete käitlemisel võib Nartenit võrrelda hea kokaga. Kõik kulub ära! Peaaegu kõik lõikmed ja saepuru lähevad taaskasutusse. Neid võib leida ainulaadse rustikaalse peegliraami ja epoksüvaigust tööpinna sees. Keeruline töö, mis ei andesta ühtegi viga, saavutab neljakohalise numbriga hinna ainult siis, kui see on tehtud laitmatult. Seejuures jälgib Jan väga hoolikalt, et puit ei upuks täielikult vaigu sisse, vaid jääks oma struktuurilt tuntavaks. Väga eriline efekt, mis on kenasti märgatav silitustestis.






Narteni jaoks pole laud lihtsalt laud, vaid mööbliese, mis toob inimesed kokku sööma, mängima ja koos aega veetma. Tema loodud magamistoad on tammest, lepast ja seedrist valmistatud heaoluoaasid. Voodid on täielikult valmistatud puidust ja ka raam on kokku pandud metallita – ilma kruvide, siinide või klambriteta. See filosoofia läbib kogu tema loomingut. Seetõttu on tema tööde keskmes alati esteetika ja kvaliteet.


Edu tõestab, et tal on õigus.
Ettevõtte müügisaalid ei asu mitte ainult hoovis, vaid mõnikord isegi Narteni majas. Varem tundus see puudusena, kuid tänapäeval on sellest saanud tunnusjoon. See avatus, loominguline mitmekülgsus ja armastus käsitöö vastu loovad usalduse, mis eristab Jan Narteni tisleritöökoda teistest ettevõtetest. Ja seda tähendab ka tema ettevõtte loosung: „Rohkem kui puu“.


***