Mobiilne saeraam Prantsusmaa mägedes: saagimine aastaringselt!

By Marcin Kozłowski, PR Specialist

Year-round sawmilling in Haut-Verdon valley with the Wood-Mizer LT70 portable sawmill

 

„Minu nimi on Serge Jourdan. Töötan mobiilsel saeraamil Haute-Verdoni orus Beauvezer’s, Prantsuse Alpides. Miks valisin LT70 pingi? Sest sellega on lihtne ringi liikuda. Töötan mägedes ning 2400 m kõrgusele läbi mäekurude ja metsaradade sõites saan järelveetava saeraami alati kaasa võtta. See masin töötab aastaringselt peaaegu iga päev!“ 

Serge on puiduga tegelenud alates 16. eluaastast, mil ta esimest korda orus üheks hooajaks metsatöölisena tööle asus. Ta tahtis alati metsatööd teha, mistõttu lõpetas kooli metsanduse erialal kõrghariduse diplomiga. 1993. aastal alustas ta raie- ja puidutöötlemisäri, kuid seistes silmitsi töötasu langusega, otsustas ta laieneda saetööstuse valdkonda. „Tegin mõnda aega tööd kohalikus statsionaarses saeveskis, kuid sain kiiresti aru, kui keeruline ja paindumatu see äri klientide suhtes on. Nii sai minust 2000. aastal esimene mobiilne saemees meie piirkonnas, ja mul on pidevalt kasvav kliendibaas,“ räägib Serge Jourdan. 

Serge sai Haute-Verdoni orus mobiilse saetööstuse pioneeriks ja tal oli vaja kohalikke veenda nende puidu tegelikus väärtuses. Aastakümneid arvati, et kohalik puit ei ole majade ehitamiseks piisavalt hea, kuigi mõned oru vanad külamajad on juba 300 aastat vanad ja näevad endiselt väga soliidsed välja. „Täna pole see aga enam probleem,“ ütleb Serge. „Kõik minu kliendid võib jagada kahte gruppi: ühed tulevad minu lattu ja otsivad kvaliteetset kohalikku lehist, teised tellivad mobiilset saagimist kohtadesse, kuhu teised saeveskid lihtsalt ei jõua.“

 

 

Puidu saagimine mägedes 

Serge’i edu poleks olnud võimalik ilma tõhusate, töökindlate ja eelkõige mobiilsete saagimisseadmeteta. Mobiilne saeraam LT70 on Serge’i valduses juba teine Wood-Mizeri masin. Ta alustas oma saeveski äri 2000. aastal kasutatud LT40-ga ja müüs selle pärast 6800 töötunni täitumist maha. „Mul oli vaja oma vana LT40 suurema masina vastu välja vahetada. LT40 ja LT70 lõikediameetrid on samad, kuid LT70-ga saan töötada palju kiiremini. Valisin LT70, kuna mäletasin oma LT40 pinki kui usaldusväärset masinat, mida oli lihtne kasutada ja hooldada ning millel oli vaid paar kuluvat osa, mida tuli regulaarselt asendada.“ 

Wood-Mizer LT70 on usaldusväärne lintsaepink, mis saab hakkama saagimise väljakutsetega mägedes. „Kui olen kliendi juures mägedes, saan LT70-ga töötada ka siis, kui sajab vihma. Vahel võib masina ülespanek ebatasasel ja märjal pinnasel päris kaua aega võtta, kuid lõpuks saan töö alati tehtud,“ selgitab Serge. „Soovitan LT70 pinki teistele saemeestele, sest seda on lihtne kasutada ja transportida, eriti M-suuruses sängiga (6,5 m pikk), mis on keeruliste mäekurude ja metsaradade jaoks parim valik.“ 

„Mäletan üht saemeest, kes tegi klientidele pikki katusetalasid, vedades neid sõjaväe veoautoga. Ühel päeval helistas ta mulle ja palus, et ma aitaksin tal mõne oma kliendi juurde jõuda, sest ta jäi teel ummikusse pärast seda, kui oli juba keerulisi radu ja mitut mäekuru läbinud. Tal kulus nende klientideni jõudmiseks üle 3 tunni, samas kui minu autol, millel oli LT70 haagisena küljes, kulus vaid 1 tund. Mul oli hea meel talle abiks olla!“ 

 

 

Parim investeering Wood-Mizeri seadmetesse 

Lisaks LT70 mobiilsele saeraamile omab Serge muid Wood-Mizeri seadmeid, mis teeb temast pigem iseseisva ettevõtja. Lisaks pingile soetas ta sängipikendused, mis võimaldavad lõigata kuni 12 m pikkuseid palke. Serge’i töökojas on olemas ka Wood-Mizeri terahooldustehnika: kaks teritajat, räsamispink ja Wood-Mizeri neljakülgne höövel-frees puidust valmistoodete valmistamiseks. Lisaks on tal olemas puidukuivati. 

„Neljakülgse höövli ja kuivati kombinatsioon osutus heaks investeeringuks,“ mainib Serge. „Pärast palkide saematerjaliks lõikamist jäävad alati järele lauad. Neid laudu lahtiselt müüa ei ole võimalik, seega otsustasin puitu kuivatada ja seejärel müüa kui valmis puidutooteid. Ostsin 6-meetrise termoregulatsiooniga konteineri baasil kuivatuskambri ja höövel-freespingi, et teha lehisest voodri- ja põrandalaudu ning laiu konstruktsioonielemente karkassi ehitamiseks.“

 

 

Lintsaed igat sorti puidu jaoks 

Enne Wood-Mizeri mobiilse saeraami soetamist töötas Serge mõnda aega kohalikus statsionaarses saeveskis, kus sai palju lõikeriistade hooldamise kogemusi. „Olen teritamisega alati ise hakkama saanud. Enne mobiilse saeveski ostmist läbisin vertikaalsete lintsaeraamide suurte saelehtede teritamise kiirkursuse. See kogemus oli mulle oma Wood-Mizeri saeraami terade teritamiseks väga kasulik.“ 

Tema töökojas on kaks terituspinki: üks 10/30 hambaprofiilile, mida Serge kõige sagedamini kasutab, ja teine vahetatava CBN teraga 13/29 või 4/32 profiilile, olenevalt saetava puidu tüübist. Serge kannab alati kaasas kõigile kolmele hambaprofiilile sobivaid terasid. Profiili 4/32 kasutab ta kuiva ja lehtpuidu saagimisel ning profiili 13/29 pehme männi või lehise saagimisel. „Mul on kahte tüüpi 10/30 profiiliga lõiketerasid: räsatud hammastega tera ja stelliitotsaga tera. Kui ma pole kindel, et palgis pole naelu ega metalli, siis kasutan tavalist 10/30 räsatud hammastega tera. Kui palk on pärit usaldusväärsest allikast, st tean, et see on seest puhas, kasutan stelliitsaagi,“ selgitab Serge. 

Teadmine, milline tera on antud puidutüübi lõikamiseks parim, võimaldab mehel töödelda Haute-Verdoni orus erinevat tüüpi puitu. Oru põhjas kasvab veidi harilikku mändi ja kõrgemal rohkem lehist, mis on Serge lemmiksort. Kaugemal orus kasvab Aleppo mänd, mis kogub praegu ehituses populaarsust. Jõe ääres kasvavad ka lehtpuud nagu tamm ja saar. Mont Ventoux’ ümbruses võib kohata ka haruldasi liike – küpressi ja seedrit. „Olen viimase 22 aasta jooksul saaginud peaaegu igat liiki puitu, isegi neid, mis Prantsusmaal ei kasva. Olen saaginud vene oliivipuud, juudapuud, pukspuud ning pirni- ja aprikoosipuud... oma LT70 saeraami ja sobiva Wood-Mizeri teraga saan lõigata igasugust puitu!“ ütleb Serge.

 

 

Wood-Mizer tõttab appi

Serge Jourdan on orus loonud oma maine mitte ainult kohalikele puuseppadele kvaliteetse puidu tarnimise või kaugemates mägipiirkondades lepinguliste saagimistöödega, vaid ka teistele Wood-Mizeri masinaomanikele parima võimaliku toe pakkumisega. Lisaks oma saeveski edukale juhtimisele on ta üle 22 aasta olnud ka Wood-Mizeri esindaja. Tema kohustuste hulka kuuluvad tehnilise toe pakkumine, remonditööd, uute seadmete kasutajate koolitamine ning Wood-Mizeri saepinkide esitlemine kohalikel näitustel. 

„Püüan olla oma klientide suhtes võimalikult vastutulelik. Ma saan aru, mis tunne on, kui oled novembris mägedes, sul on saagimise tellimus ja iga päev tuleb maha 50–60 cm lund. Katkise hüdraulika jaoks hädavajaliku varuosata ei pea te kaua vastu. Seetõttu olen alati valmis aitama,“ selgitab Serge.

 

***

Liituge meie uudiskirjaga
Teile saadetakse e-posti teel eksklusiivseid eripakkumisi, teavet uute toodete kohta ja kutseid eriüritustele!